Kesäretki ainutlaatuiseen Laila Pullisen veistospuistoon ja kotimuseoon ke 28.5. - oppaana ja kertojana Pullisen poika, maaginen Jean Ramsay
6.5.2025
Suomen neljänneksi suurin kaupunki Vantaa on myös tarinoita, joita et ehkä tiennyt olevankaan. Yksi niistä on Suomen suurimpiin kuvanveistäjiin kuuluneen Laila Pullisen (1933-2015) kotiin, Nissbackan kartanon maille toteutettu veistospuisto. Historiallinen kartanonpuisto on yhdistetty Pullisen uran kattavaksi kokonaistaideteokseksi. Kartanon historialliset rakennukset ja Pullisen monumentaaliset pronssi- ja kiviveistokset luovat puistoon ainutlaatuisen tunnelman. Sama meno jatkuu Pullisen ateljeessa ja kotimuseossa.
Apy pääsee ensimmäisenä kurkistamaan veistospuiston tulevan kesän 40-vuotisjuhlanäyttelyyn Häikäisee - Dazzling.
Kesäretkemme järjestetään ke 28.5. Bussi lähtee Helsingistä, Kiasman edustalta klo 16.15. Ja bussi lähtee Pullisen veistospuistolta takaisin Helsinkiin klo 19.
Oppaana ja isäntänä Pullisen veistospuistoon ja kotimuseoon, Pullisen taiteeseen ja suurin tarinoihin on taiteilijan poika, lumoava puhuja Jean Ramsay. Jean kuljettaa meidät Pullisen taiteen alkujuurille ja erityiseen elämään, jota heidän perheensä eli tässä vuosisatoja vanhassa miljöössä. Tarjolla on myös varmasti journalistisesti kiinnostavaa tarinaa ja kulmaa.
Nautimme kierroksen yhteydessä myös itseleivottua Laila Pullisen äidin reseptillä tehtyä Tyyni Pullisen mansikka-raparperipiirakkaa, kahvin kera tietysti.
Oheisesta linkistä pääsee tutustumaan tv-haastatteluun Ramsay Pullisesta, jossa Jean Ramsay kertoo äidistään ja museosta: https://areena.yle.fi/1-62474289
Tilaisuus on yhteistilaisuus APYn aktiivi- ja seniorijäsenille. Mukaan mahtuu yhteensä 40 henkilöä, lisäksi jaetaan muutamia jonopaikkoja mahdollisia sairaustapauksia varten. Lomakkeen lähetyksen jälkeen näytölle tulee kuittaus että ilmoittautuminen on onnistunut, lisäksi ilmoittautuneille lähetetään ilmoittautumisajan päätyttyä yhteinen vahvistusviesti mahduitko mukaan vai jonopaikalle.
Ilmoittaudu heti tai 20.5 mennessä.
Käyttämättä jäänyt, peruuttamaton ilmoittautuminen maksaa yhdistykselle ja vie jonkun toisen paikan tilaisuudessa, joten tilaisuudessa on käytössä NoShow-maksu 50€. Muistathan siis perua ilmoittautumisesi apyfame@gmail.com, jos et pääsekään tulemaan. Tilaisuuden kuluja katetaan Kopioston maksamilla kopiostokorvauksilla.